Rascep usne nastaje usled nesrastanja maksilarnog nastavka sa medijalnim nosnim nastavkom, pa je rascep postavljen između filtruma i ostalog dela usne. Praktično uvek postoji i izvijenost nosne pregrade.
Uzrok nastanka
Ova anomalija nastaje kao posledica multifaktorijalnog uticaja, od kojih su značajne genetske promene, virusna infekcija,toksini i hipoksija u prenatalnom periodu. Postoji porodična sklonost javljanja sa nepravilnim dominantnim nasleđivanjem. radijacije,
Klinička slika
Stalna prateća deformacija kod bolesnika sa rascepom usana je poremećaj mekih tkiva i hrskavica nosnih krila i kupole nosa kao i poremećaj u rastu koštanih struktura srednjeg dela lica. Malformacija se utvrđuje odmah po rođenju. Vidi se defekt tkiva, hrana izlazi kroz nos i moguća je aspiracija u donje disajne puteve. Usled ovog poremećaja nastaju infekcije disajnih puteva, teškoće ventilacije srednjeg uva, nepravilan govor, nepravilna artikulacija, poremećen položaj zuba i loša okluzija, kao i devijacija nosne pregrade. Stalna prateća deformacija kod bolesnika sa rascepom usana je poremećaj mekih tkiva i hrskavica nosnih krila i kupole nosa kao i poremećaj u rastu koštanih struktura srednjeg dela lica.
Lečenje
Hirurško lečenje ovih rascepa se ne smatra hitnim. Obično je potrebno nekoliko operacija do postizanja krajnjih zadovoljavajućih rezultata. Smatra se da je optimalno vreme za zatvaranje rascepa usne od 3. do 6. meseca života odojčadi. U retkim slučajevima obostranih rascepa usne i nepca gde postoje izražene deformacije alveolarnog luka može se ukazati potreba za prethodnim ortodontskim tretmanom. Preoperativna priprema obuhvata pedijatrijski pregled, laboratorijske analize i kontrolu brisa iz nosa i usta, operacije se izvode u opštoj endotrahealnoj anesteziji i traju jedan do dva sata.Kod zatvaranja usne najpre se osveže ivice rascepa a potom mobiliše raspoloživo tkivo sa strane. Prvo se rekonstruiše pod nozdrve, a potom oblikuje usna. Obostrani rascepi usne zbog većeg nedostatka tkiva mogu predstavljati operativno tehničke probleme. Tada se najpre zatvara jedna strana, a kroz tri meseca druga. U većini slučajeva zatvaranjem rascepa gornje usne modelira se i rascepljeni alveolarni luk, tako da se postigne zadovoljavajući oblik gornje vilice. Majke najčešće pokazuju strah pri ishrani dece sa ovakvim malformacijama, zbog mnogobrojnih teškoća koje se ispoljavaju u vraćanju hrane kroz nos,usisavanju više vazduha, zagrcnjavanju, kašljanju, povraćanju, otežanom gutanju, aspiraciji hrane u pluća i cijanozi. Hranjenje ove dece zahteva više pažnje, umešnosti, strpljenja i vremena pri svakom obroku. Ishrana se sprovodi dojenjem pomoću flašice i cucle, kašičice i sonde, ili kombinovanim načinima, da bi se izazvala funkcija sisanja i gutanja, odnosno aktivnost jezika i faringealne muskulature neophodne za razvoj govora. Zbog anomalija koje su vidljive na licu, često se javlja osećaj manje vrednosti, izolacije i straha koji mogu imati posledice na učenje i na školski neuspeh. Blagovremena intervencija obezbeđuje detetov psihički mir, kao i odsustvo panike i nesigurnosti roditelja.