– podrazumeva aplikaciju gela za izbeljivanje na zube u ordinaciji pri cemu se koriste izbeljivaci visoke koncentracije u strogo kontrolisanim uslovima, sa zaštitom mekih tkiva i aktivacijom gela laserskim zrakom. Procedura je kratkotrajna a efekat se postiže skoro trenutno, te će sutradan svi koji Vas poznaju svakako primetiti da ste izbelili svoje zube. U težim slucajevima prebojenosti, ovaj postupak se mora ponoviti da bi dobili željenu nijansu bele boje koja estetski zadovoljava i/ili se vrši adicioni postupak
– procedura pri kojoj se pacijentu u ordinaciji nakon uzimanja otisaka vilica izrađuju udlage (tray-evi) za zube, koji služe kao nosači gela za izbeljivanje u kućnim uslovima. Ova procedura je veoma bezbedna i jednostavna jer se koriste gelovi za izbeljivanje slabije koncentracije renomiranih svetskih proizvođaca (Dentsply, Vivadent, Ultradent), koji ne oštećuju meka tkiva. Pacijent nakon kratkotrajne obuke u ordinaciji veoma lako sam izbeljuje svoje zube, noseći aplikacioni tray napunjen gelom tokom noći ili dana dolazeći na povremene kontrole kod stomatologa. Iako je ova tehnika relativno jednostavna i jeftinija od laserskog izbeljivanja, loša strana je u tome što zahteva strpljenje jer rezultati nastupaju postepeno a za vreme izbeljivanja neophodna je potpuna apstinencija od pušenja i konzumiranja prebojenih materija ( kafa, caj, kola, crno vino itd.). Veoma dobro je koristiti ovu tehniku za održavanje postignutih rezultata izbeljivanja zuba, jer efekti vremenom mogu izbledeti, te je potreban retretman.
Kao neželjne pojave prilkom beljenja zuba treba navesti prolaznu osetljivost zuba na hladnoću koja se javlja kod 50% pacijenata.
U tim slučajevima se savetuje pacijentu smanjenje učestalosti nošenja aplikacionog tray-a (umesto svaku – svaku drugu noć), smanjenje koncentracije gela za izbeljivanje i tretiranje zuba preparatima koji smanjuju osetljivost zuba.
Ova pojava je uvek PROLAZNOG KARAKTERA i u stomatologiji nije opisan slučaj njenog zadržavanja.