Parodontopatija se ispoljava krvarenjem i upalom desni, prisustvom zubnog kamenca i konkremenata, neprijatnim zadahom, prisustvom parodontalnih džepova, povlačenjem desni i ogolicavanjem vratova i korenova zuba, pomeranjem zuba, a u završnoj fazi klacenjem i ispadanjem zuba.
Tok bolesti je najčešce spor sa periodima pogoršanja i poboljšanja, mada može biti i brz i da dovede do gubitka zuba za kratak vremenski period. Lokalizacija može biti ogranicena na neke zube ili na sve zube.
Lečenje parodontopatije je kompleksno i dugotrajno. Uspeh zavisi od motivacije pacijenta i njegove spremnosti na saradnju. Preduslov uspešnog lečenja je uspostavljenje adekvatne oralne higijene, a to ponekad znači drastično menjanje higijenskih navika pacijenta (tehnika pranja zuba, upotreba konca i rastvora za ispiranje usta).
Znacaj oralne higijene je ogroman jer se njom eliminiše glevni uzročni faktor a to je zubni plak. Bez adekvatne oralne higijene nema uspešnog lečenja parodontopatije! Plan lečenja zavisi od težine stanja na potpornom aparatu zuba i podrazumeva lecenje komplikacija, uklanjanje mekih i čvrstih naslaga, zamenu neodgovarajucih ispuna i protetskih radova, sanaciju usne duplje, kiretažu parodontalnih džepova, tuširanje, balansiranje zagrižaja, upotrebu antibiotika, hiruške intervencije, fizikalne procedure itd.Fizikalne metode su našle primenu i u kompleksnoj terapiji parodontopatije jer su vrlo jednostavne za primenu, bezbolne i daju dobre terapijske rezultate naročito kod početnih formi parodontopatija. One pružaju značajan učinak i dopunu celokupnom lečenju.
Jedna od najznacajnijih uloga oralne hirurgije je i u lečenju parodontopatije. Uz uklanjanje procesa koji uzrokuju parodontopatiju i čišćenje džepova u odredjenim slučajevima možemo vrlo uspešno nadoknaditi koštane defekte koštanim implantima (auto transplantatom ili veštačkim materijalima i njihovom kombinacijom).